ZDRAVÁ NOHA ZÁKLAD ZDRAVIA

19.11.2013 13:32

Aj keď väčšina ľudí si myslí, že zdravé nohy nie sú až tak dôležité - ploché nohy môžu v dospelosti spôsobiť celý rad zdravotných problémov. Kým u detí sa dá problém plochých nôh ešte vyriešiť, v dospelosti môže dospieť až do trvalého štádia. Dospelý človek s plochými nohami kráča životom s veľkými bolesťami.

 

Vývoj nohy


Plochá nožička je u všetkých detí do dvoch rokov úplne normálny jav. U novorodencov totiž vyplňuje vnútornú časť chodidla tukový vankúšiť, ktorý sa neskôr vplyvom pohybovej aktivity rozplynie. Ešte okolo tretieho roku majú deti často ľahko vybočené kolienka a tým aj iné postavenie päty. Nožičky sa postupne s rozvojom svalou a väziva celej končatiny upravujú a koncom predškolského veku sú klemby na nožičkách normálne vyvinuté.
Ak sú však svaly a väzy natoľko slabé, aby udržali klembu chodidla - vzniká plochá noha.
 

 

Čo prispieva k vzniku plochej nohy?


Nevhodná obuv - topánočky dávajte dieťaťu na nožičku až keď začína chodiť s pomocou držania za ruku. Topánočky musia mať pevnú podrážku, ideálne je aby do veku troch rokov boli topánočky výlučne kotníkové - päta musí byť pre správne postavenie nohy pevná.
Prečasné stavanie sa dieťaťa a nútenie k predčasnej chôdzi - pohybový vývoj sa nedá urýchliť a každé dieťa je iné. Pokiaľ sa dieťa samo nepostavilo, nikdy ho sami nestavajte a nenúťte chodiť dokial sa samo v posielke nepostaví nezačne sa v nej prechádzať.
Nadmerná hotmosť dieťaťa, celkové oslabenie dieťaťa a nedostatočná výživa.

Aké sú dôsledky plochých nôh?


Problémy spôsobené plochými nohami sa prejavia najmä v dospelosti. Zdravé nožičky nám zabezpečujú stabili keď stojíme, stabilitu pri pohybe ako aj tlmia nárazy. Pri človeku s plochými nohami je to práve naopak. Ploché nohy idú ruka v ruke s nesprávnym postojom a držaním tela.
Následkom plochých nôh bývajú: bolesti chrbtice, migrény, bolesti chodidiel, zakrivenie chrbtice a iné.
 

 

Ako môžme pomôcť zdravému vývoju nožičiek dieťatka?

  • Nechajte dieťa chodiť naboso v nerovnom teréne ako napríklad v piesku alebo v tráve. Piesok je podľa viacerých odborníkov najideálnejší povrch na tvarovanie detskej nožičky. Chodením naboso dochádza k dráždeniu a zároveň posilovaniu svalov chodidla.
  • Kupujte len kvalitné detské topánočky. Nie každá topánočka aj keď je ušitá z kvalitného materiálu môže podporovať zdravý vývoj detskej nožičky. Kupujte topánočky s prepracovanou klembou, pevnou pätou, topánočky ľahko ohnuteľné o 90 stupňov prostredníctvom dvoch prstov. Nedávajte deťom topánočky po ich starších súrodencoch. Obnosené topánočky majú vtlačenú klembu dieťaťa, ktoré ich nosilo a ich nosenie ďalším súrodencom môže spôsobiť nesprávny vývoj detskej nožičky.
  • Skúste jednoduché cviky pre posilovanie svalou na nohách a lýtkových svalov: krátka chôdza na špičkách, stoj na špičkách, krátka chôdza na päte, stoj na päte, zbieranie drobných predmetov prstami na nohách, kreslenie ceruzkou vloženou medzi prsty na nohách. Cviky opakujte raz denne. Vždy zvolte hravú formu cvičenia aby bolo cvičenie pre deti zábava. Cviky na posilovanie detskej klenby a na spevňovanie svalstva malej nôžky  sú súčasťou aj našich kurzov - kurzy nájdete v Nitre, Trnave, v Šali a vo Vrábloch
     

 

Záver


Čo na záver? Na nohách budeme stáť počas celého života. Dospelý človek so zdravými nohami môže bez problémov športovať, chodiť do školy/do práce a ani nevie čo to znamená chodiť k ortopédovi. Doprajme našim deťom zdravé nožičky a dajme im zdravý základ do života.