Motivujme deti ku hrám čo najviac!

28.01.2011 09:57

 

Detstvo by malo byť plné hier. No aj na priek tomu, že väčšina detí ma plné detské izby hračiek od výmyslu sveta, len máloktoré sa vie, alebo chce zahrať samé. Kŕmením, kúpaním a starostlivosťou preto mamičke povinnosti nekončia, má ešte jednu veľmi dôležitú – naučiť svojho nezbedníka hrať sa!

 

 

 

Oživte v sebe dieťa, hrajte sa!

 

V dnešnej dobe vychováva naše ratolesti, okrem nás, najmä televízia. Rozprávky v nej sú pohyblivé, farebné, komické a omnoho zaujímavejšie ako čítaný text. Síce Vám doprajú čas na chvíľku odpočinku, alebo varenie v pokoji a bez odbiehania, no okrem mnohých negatívnych vplyvov, ktoré naň pôsobia, oberáte svojho drobčeka o to najcennejšie, čo mu môžete dopriať – seba. Väčšina rozprávok, piesní, či riekaniek má náučný dvojzmysel, a navyše spoločne s Vami si pri nich užije veľa zábavy.

Také „kolo kolo mlynské“ alebo idúci Pešek rozvíja napríklad koordináciu, motoriku, rytmické cítenie, a dopraje mu aspoň minimálnu dávku pohybu, ktorá Vám zaručí zdravý poobedný spánok. Vlka a Červenú čiapočku, kozliatka, draka oživíte prostredníctvom ponožkových maňušiek, plyšových, či gumených zvieratiek. Nakreslite si svoj vlastný príbeh, alebo sa môžete priamo Vy premeniť na zlého vlka, dobrú sudičku, alebo necháte svojho malého princa zachrániť svoju mamu – princeznú...

 

Detičky napodobňujú mamičky

 

Presne tak. Prakticky všetko, čo sa za svoj doterajší život naučilo, prebralo zo svojho okolia. Rozprávať sa naučilo simulovaním našich slov, imitovalo zvuky zvierat, našu mimiku, držanie lyžičky, či obliekanie. Nechajte Vaše malé gazdinky opičiť sa po Vás v kuchyni. Hračkársku kuchynku si postavte do tej svojej „veľkej“, tak aby Vám samozrejme nezavadzala, a navarte spolu obed. Ukážte jej ako má nakŕmiť svoje bábiky, ktoré potraviny sú zdravé, nakrájajte jej trochu čerstvej mrkvičky, kalerábu, jabĺčka, ktoré môže potom spolu s nimi zmaškrtiť. Alebo si napečte nejaké dobroty vonku na pieskovisku. Veľkého pomocníka môžete zavolať na dôležité opravy. Isto Vám sem – tam zavŕzgajú nejaké dvere, a prv, ako na takúto opravu zavoláte „odborníka“ v podobe ocka, nech sa na to pozrie majster aj so svojím kladivkom, napríklad z lega. Alebo budete možno potrebovať prvú pomoc, keď Vás premôže únava z upratovania, malý lekár bude nadšením bez seba, ak Vám bude môcť naordinovať svoje vitamíny. Takí šikovní pomocníci nie sú nikdy na zahodenie!

 

Keď už mama nie je hračka

 

 

Možno práve v tomto období zaznamenávate na svojom huncútovi, že Vás čím ďalej, tým menej prizýva do hier. Ak kvôli tomu pociťujete úzkosť, že Vás prestáva mať rado, nemajte obavy. Vždy budete preň najbližšou osobou. Jeho nezáujem o Vás, ako spoločníka pri zábavkách, vyplýva z prirodzeného vývojového obdobia. Je to obdobie socializácie. K svojej činnosti potrebuje rovnocenných partnerov, rovesníkov, kamarátov. Môže nastať ešte pred nástupom do predškolského zariadenia, a preto by ste mali vyhľadávať detskú spoločnosť inde.

Napríklad na ihrisku, v materských centrách, alebo navštevovaním sa s kamarátkami, susedami, či príbuznými s deťmi v primeranom veku. Niektoré sa v tomto veku už vedia zahrať samé a vystačia si obľúbenou bábikou, alebo autíčkom, no sú aj také, ktoré nevyhnutne potrebujú spoločnosť a motiváciu. Ak sa Vám ani napriek Vášmu úsiliu nepodarilo „naučiť“ ho hrať sa, možno sú iné deti tou správnou voľbou. Ak uvidí na ihrisku skupinku výmyselníkov, isto bude pátrať po tom, na čom sa tak dobre zabávajú. Môžu mu ukázať na čo ešte všetko sa dá použiť také vedierko, kamienky, alebo lopta. Samozrejme, nečakajte od toho nič dobré. Neboli by to deti, ak by niečo poza Váš chrbát nevystrájali! Ak má izbičku plnú hier, ktorým nerozumie, možno kamaráti zo susedstva mu ukážu ako sa s nimi dá zabaviť. Alebo sa mu jeho výbava zunovala, a cudzie prostredie v ňom vyvolá zvedavosť a chuť pustiť sa nového dobrodružstva. V takejto situácii sú veľmi dobrými pomocníkmi napríklad aj starší súrodenci. Možno Vás prekvapia tým, ako dobre si rozumejú, aj napriek vekovému rozdielu. A aspoň na malú chvíľu Vás odbremenia, od týchto, síce milých, ale predsa len povinností.

 

zdroj: www.najmama.sk