Cvičenie s bábätkami – jemná motorika - z našich kurzov

03.11.2014 23:13

Keď sa povie „cvičenie s bábätkami“, veľa z nás si predstaví minimálne jednu z metód pomenovanú po niektorom fyzioterapeutovi, zameriavajúcu sa hlavne na rozvoj hrubej motoriky a riešenie najrôznejších diagnóz. Cvičiť však môžu aj detičky bez „diagnózy“ v nato určených zariadeniach. Takéto programy sú naozaj všestranne zamerané na rozvoj hrubej ale aj jemnej motoriky, nehovoriac o rozumovej, hudobnej a výtvarnej výchove. 

Jemná motorika je často považovaná za druhoradú, ale v živote a vývoji dieťaťa má svoje veľmi dôležité miesto. Myslieť si, že jej rozvoju je nutné venovať sa až vtedy, keď je dieťatko schopné chytiť do ruky ceruzku, pero, štetec alebo lyžičku, je veľkou chybou. 

Jemná motorika sa začína  rozvíjať v momente narodenia. Už keď je dieťa po pôrode priložené matke na bruško je  vďaka reflexom schopné nájsť matkin prsník a nadojčiť sa bez toho, aby mu ktokoľvek pomáhal. Jeden z tých reflexov je práve úchopový reflex a ním sa začína rozvoj práve jemnej motoriky. Na základe rôznych podnetov sa táto ďalej rozvíja. Najprv je to len uchopovanie hračiek, neskôr manipulácia a hra s nimi. 

Pravdou však je, že čím viac podnetov k rozvoju jemnej motoriky dieťa dostáva, tým skôr sa mu podarí zvládnuť vrcholovú schopnosť – kliešťový úchop. Kvalita a rýchlosť rozvoja jemnej motoriky úzko súvisia s rozvojom reči. Centrum jemnej motoriky sa v mozgu nachádza na tom istom mieste ako centrum reči. Z toho vyplýva, že to kedy a ako dieťa začne rozprávať záleží práve od toho, do akej miery má rozvinutú jemnú motoriku. 

 

Preto v programe zameranom na cvičenie s bábätkami venujeme určitú časť každej lekcie práve práci s ručičkami. :-)