Ako sa hrať s dojčaťom

21.01.2013 20:12

 

 

Autor: Mária Kopčíková

Minule som zahliadla jeden príspevok v našom fóre, kde sa jedna maminka pýtala, ako sa má hrať s dieťatkom. Tá otázka mi prišla zvláštna a vravela som si – do prkýnka, veď to snáď vieme všetky, nie?

Ako sa hrať?

No hrať sa! Zabávať, smiať sa, ukazovať, vysvetľovať, spievať ... No odvtedy už sa ma na túto istú otázku pýtalo viacej mamín -  v zmysle, čo s tým dieťaťom mám robiť? Takto cez deň, keď je napapané a práve nespí?

Mali na mysli úplne malé detičky, nie dvojročných pobehajcov. Takže poďme sa možno pre inšpiráciu ďalších pozrieť na to, čo dieťatko zvládne medzi tretím a šiestym mesiacom a aké hry sa spoločne môžeme zahrať (veľa z toho bude pre vás bežná samozrejmosť – len je niekedy dobré si uvedomiť, že aj toto je pre dieťa HRA, pri ktorej sa veľa učí a že je dôležité robiť aj takéto samozrejmosti. A že netreba mať k tomu extra hraciu výbavu a hračiek tri plné koše.)

Zákonitosti vývinu

Dieťa sa od narodenia postupne učí ovládať svoje telo. Toto ovládanie postupuje rovnakým smerom ako telesný rast – teda od hlavy k pätám: najskôr dieťa začne aktívne dvíhať hlavičku, potom v pasívnom sede vyrovná najskôr krčnú chrbticu, potom driekovú časť chrbta. Potom lezie po kolenách a nakoniec sa postaví na chodidlá. Druhý smer vývinu pohybu a ovládania tela je smer od centra tela k periférií – teda pohyby rúk aj nôh začínajú nekoordinovanými celkovými pohybmi a až postupne prechádzajú smerom k zápästiam, prstom a chodidlám.

To znamená, že napr. takému novorodencovi nemá význam kupovať kadejaké hrkálky a kolotoče nad postieľku. Jednak na ne nedovidí, nevie sa za nimi načiahnuť, nevie ich chytiť do rúčky. Najlepšou hračkou v tomto čase je pre dieťa naša tvár, naše telo.

Až postupne, ako dokáže dieťa ovládať svoje telo, ruky, ako sa učí s nimi manipulovať skúša si uchopovanie a púšťanie hračiek, začínajú mať pre neho význam hračky ako také.

Trojmesačné dojča

  • Dokáže: udržať pevne zdvihnutú hlavu v polohe na brušku
  • Sleduje zrakom blízky predmet
  • Má už diferencovaný krik – mali by ste rozlíšiť, kedy plače od hladu, od bolesti, len tak – aby vás privolalo.
  • Začína vokalizovať.

Šesťmesačné dojča

  • Priťahuje sa spontánne do sedu
  • Má diferencované sluchové vnímanie, otáča sa za zvukom v správnom smere
  • Vokalizácia pokračuje, žvatle jednotlivé slabiky, duplikuje ich – ma – ma, tu – tu,

Na vývin dieťaťa – rečový, sociálny, veľmi intenzívne vplývajú aktivity, ktorým sa venuje spoločne so svojim najbližším okolím, teda rodinou. Sme to my, ktorí dieťaťu poskytujeme podnety – zvukové, farebné, hmatové a rôzne iné. A to aj formou hry.

Pohladkaj ma

Vezmite dieťa do náručia, ľahnite si na chrbát a položte si dieťatko na seba tak, aby ste oči mali v rovnakej výške. Nechajte dieťa, aby sa dotýkalo vašich vlasov, tváre, je to preň veľmi objavná hra, spoznáva vašu tvár nielen zrakom, ale aj hmatom.

Spoznávame zvuky

Okrem hrkálok môžete dieťaťu zahrkať napr. nádobou na kávu, kockový cukor, krabičkou, v ktorej máte napr. drobné mince ...

„Moja“ hračka je tu aj pre teba

Dajte dieťaťu nejaký „váš“ predmet, niečo bezpečné, bez ostrých hrán – napr. sitko na čaj, kelímok od krému, plastový hrnček. Deti majú v obľube všetko čo nie je hračka a všetko čo vidia v našich rukách. Takže pokojne sa podeľte o „svoje hračky“ a nechajte, aby si ju dieťa ohmatalo, ožužlalo, vyskúšalo.

Prehliadka bytu

Vezmite dieťa na ruky a prejdite sa s ním po byte. Pristavte sa pri kvietkoch, záclonách, farebných zubných kefkách, telefóne ... rozprávajte dieťaťu čo vidíte, ak to vydáva zvuky, tak ich napodobnite.

Kde sme sa schovali?

Položte dieťa na posteľ na chrbát. Vezmite čistú plienku, jemne s ňou na krátku chvíľku dieťatu prikryte tvár a pýtajte sa: „Kde si sa schoval?“ Potom plienku odokryte a s úsmevom volajte „ tu si sa schoval! Tu je môj malý chlapček!“

Spievame, rečňujeme

Je to klasika a deti sa pri tom neskutočne zabavia a veľa naučia. Stačí spievať klasické detské pesničky, napr. Kolo kolo mlynské, Kujem kujem podkovičku, Išla sova na tanec ...(alebo zakúpiť jedno CD s detskými pesničkami) a pri spievaní dieťaťu ukazovať ako kujeme, tancujeme, ako spolu robíme kolo kolo ...  Prípadne len použite texty, bez hudby a v rečňovankách dieťaťu ukazujte ťap ťap ťapušky alebo varila myšička kašičku. Dieťa okrem jemnej motoriky (rúk) rozvíja aj poznanie častí svojho tela.

Ako robia zvieratká

Môžete si vymyslieť vlastné pesničku alebo básničku o zvieratkách a napodobňovať zvuky, ktoré vydávajú. Mačička robí mňau, psíček zase hav hav. Preháňajte, gestikulujte, striedajte hlasy. Môžete použiť aj zvieratká – hračky (materiál podľa veku, u menších detí skôr gumené, alebo zvieratká v knižočkách, u väčších detí použite maňušky alebo prstové zvieratká).

Hier a aktivít pre detičky je naozaj spústa, a to pre každý vek. Niekedy sa môžeme cítiť zviazané nejakými predstavami o tom, ako by HRA mala vyzerať – a pritom veľa dieťaťu dáme úplne obyčajným rozprávaním, spievaním, neskôr maľovaním, modelovaním.

zdroj.https://babetko.rodinka.sk